EN
LT EN
Programa
Registracija
Trasos
Dalyvių sąrašas

10 saugaus ir greito važiavimo patarimų

2011-08-16

Pateikiame 10 saugaus ir greito važiavimo Vilniaus “Velomaratone” patarimų, kuriuos specialių mokymų metu pateikė ir surašė žinomas dviratininkas – Vitalis Vareikis, atstovaujantis “Focus Vilnius” dviračių sporto komandai.

Patarimai padės greitai, o svarbiausia – saugiai važiuoti ne tik Vilniaus “Velomaratone”, tačiau ir kasdieniame eisme.

  1. Važiuokite šiek tiek sulenkę rankas per alkūnes – tai suteiks kelis privalumus pervažiuojant kliūtį (duobę, kito dalyvio gertuvę ir pan.) – rankos lengvai amortizuos smūgį, o dėl sulenktų rankų, žemesnėje sėdėsenoje bus gerokai mažesnis aerodinaminis (vėjo) pasipriešinimas, taigi su tomis pačiomis pastangomis judėsite greičiau. Dėl žemesnės sėdėsenos kojų ir nugaros raumenys generuos daugiau galios, o svorio centras bus žemiau, tad lengviau įveiksite posūkius.

  2. Stebėkite kitų rodomus ženklus ir manevrus: rankos mostas už nugaros – kliūtis tos rankos pusėje – reikės apvažiuoti; ranka nuleista žemyn – duobė; iškelta aukštyn – kiti pavojai stabdymas. Posūkiai rodomi, kaip nurodyta KET. Reaguoti reikia greitai, bet švelniai.

  3. Siekite akių kontakto su motorinių transporto vairuotojais ar kitais dviratininkais, kai jūsų judėjimo trajektorijos kertasi, nepasitikėkite vien ta nuostata, kad važiuojate pagrindiniu keliu.

  4. Važiuodami stenkitės išlaikyti tiesią liniją, nevingiuokite, nesimėtykite į šalis, staigiame posūkyje, kai dviratis pasviręs, nesukite pedalų, nes galite jais užkabinti dangą. Važiuodami tiesiai išlaikysite didesnį greitį, be to būsite saugesni, nes manevruojant didelė šoninio kontakto ir kritimo galimybė. Pristabdykite prieš posūkį, ne pačiame posūkyje. Posūkyje nekeiskite trajektorijos. Prieš važiuojant grupėje, gerai pasipraktikuoti važiuoti tiesią liniją, išmokti važiuojant apsidairyti, atsisukti nenukrypstant nuo tiesio linijos – tai nėra lengva užduotis, tačiau to gali prireikti.

  5. Dideliu greičiu lenkdami kitus dalyvius informuokite juos apie tai jų neišgąsdindami, kad ir lengvu šūksniu „lygiai” – šūksniai „kairė”, „dešinė” netinka, nes skirtingi žmonės skirtingai suvokia jų reikšmę ir vietoj to, kad suprastų, kad jūs ketinate lenkti iš dešinės jie suvoks, kad reikalaujate, kad jie laikytųsi dešinės. Išgirdę tokį šūksnį važiuokite taip kaip važiavote nekeiskite trajektorijos ir greičio, o jei manevravote nutraukite manevrą ir važiuokite tiesiai.

  6. Grupėje nevažiuokite „ties savo galimybių riba”, nes dėl biocheminių procesų raumenyse susidariusi rūgštis greitai nepašalinama, pasiekia smegenis, toks rūgštėjimas stabdo reakcijos laiką, ir blaivų mastymą, tad važiuodami iš paskutiniųjų gana smarkiai rizikuojate. Pasirinkite savo galimybių ribas numatytoje distancijoje atitinkantį greitį ir pakeleivių grupę. Patarčiau likti ties 8-9 sunkumo balų (iš 10) riba. Pakeleivių pajėgumą galima atpažinti ir pagal jų naudojama įrangą ir kūno sudėjimą.

  7. Nesistenkite kuo ilgesnį laiką išsilaikyti su lyderiais, jeigu jums per sunku. Verčiau formuokite savo tempo grupe stenkitės į darbą įtraukti ir kitus grupės dviratininkus. Be reikalo nesistokite ant pedalų, kaip matote tai darant profesionalius dviratininkus – tai tik pablogins jūsų savijautą, atims daug jėgų ir prarasite greičio, vietoj to sunkesnėse įkalnėse geriau likite balnelyje ir pasirinkite lengvesnę pavarą. Atminkite, kad atsistojus ant pedalų dviratis pasiduoda atgal ir galite kliudyti už jūsų esančio dviratininko ratą ir tai dažnai sąlygoja kritimus. Profesionalai apie tai, kad ketina atsistoti įspėja paprastu delno judesiu, mėgėjams jis nepastebimas, todėl pagalvokite, kad priekyje važiuojantis gali taip pasielgti.

  8. Pasinaudokite kieno nors užuovėja (t.vad. „ratu”), važiuojant kito dviratininko užuovėjoje jums reikia nuo 20 iki 30 proc. mažiau galios nei pirmam dviratininkui.

  9. Pasirinkite tinkamą pavarą – mėgėjai kaip taisyklė renkasi per sunkias pavaras lenktynėse, todėl, dėl per didelės jėgos naudojimo raumenų ląstelėms padaroma ženkli žala, ir raumenys nebepajėgia ilgai tęsti darbo. Sportininkai sumaniai variuoja pavaromis ir pedalų apsisukimo dažniu taip vad. „kadensu”, kad pasiektų geriausią rezultatą. Mėgėjams verta pasirinkti kiek dažnesnį apie 90 karų per minutę kadensą t.y. sukti dažniau, bet naudoti mažiau jėgos, taip dalį krūvio kojų raumenims (kurie pavargsta) perduodate širdies ir kraujagyslių sistemai (širdies raumuo nepavargsta).

  10. Dieną prieš varžybas skirkite poilsiui, ramiam pasivaikščiojimui, gerai išsimiegokite, daug gerkite, sočiai neriebiai valgykite. Sočiai valgykite maždaug 4 val. iki starto, vėliau tik gėrimai ir lengvi užkandžiai (javainiai, lengvai virškinami vaisiai). Savaitę prieš varžybas pradėti intensyvias treniruotės yra pati blogiausia mintis, nes jūs nestiprėjate, kai treniruojatės – treniruotės metu jus silpstate – Jūs stiprėjate, kai tinkamai pailsite po normuoto ir tiksliai parinkto krūvio – tai ir yra visų šiuolaikinių treniruočių metodikų esmė. Nenaudokite jokių nepatikrintų sportininkams ir varžyboms skirtų produktų ypač jeigu jie su kofeinu.